Zálohování stránek

Pravidelné zálohování stránek je velmi důležitá činost! Nespoléhejte na zálohy od svého hostingu a to hlavně pokud používáte nějaký levnější.

Ztráta dat

V ČR se to stalo už několikrát, porucha hostingu a data byla nenávratně pryč, nebo hack hostingu... Po poruše se ukáže jak poctivý je váš webhoster a jak zálohuje vaše data.

Důrazně doporučuji nespoléhat na zálohy hostingu a to ať používáte jakýkoliv. Zálohujte pravidelně sami!

Záloha statického webu bez databáze

Zálohovat statický web je velmi jednoduché, stačí mít stále alespoň jednu aktuální kopii webu u sebe v počítači. Většina lidí to tak dělá.

Databáze na webu

Hodně webů je řešeno za pomoci PHP a MySQL nebo něčeho podobného. Data jsou ukládány do databáze. V tomto případě je nutné pravidelně zálohovat právě databázi.

MySQL databázi si stáhnete např. přes PHPMyAdmin Pomocí Exportu.

Používám systém jako je např. blog.cz co pak?

Některé systémy umožňují v administraci si zálohu webu stáhnout, jiné ne, potom je možností si ručně vykopírovat všechny texty a obrázky

Nezálohoval jsem a přišel jsem o data co teď?

Poslední možností je co nejrychleji zkopírovat obsah webu z Archivu Google nebo z Webarchivu. Google si prochází cely internet a stránky si stahuje k sobě, poté co vám web přestane fungovat tak ještě dlouho jsou tyto stránky uloženy v archivu vyhledávače Google.com.

Do archivu Google se dostanete takto: Do vyhledávacího pole zadejte site:www.jakdelatweby.cz (samozřejmostí je zadání vaší domény), Google vypíše všechy stránky, které má z vaší domény uloženy, kliknutím na odkaz archiv si zobrazíte archivoanou stránku Googlem.

google archiv

web.archive.org

Další možností je web: http://web.archive.org/. Tento web můžete použít i k tomu pokud se chcete podívat jak vypadaly weby před nějakou dobout, třeba seznam.cz v začátcích.

Toto řešení přes web.archive.org a Google je velice pracné a většinou se ani nedá takto zazálohovat vše.

Reklama

Webhosting C4Copyright (c) 2004 Tvorba Webu - Kontakt - mapa webu